Touch To CALL
HEXA ROOF GARDEN
+982128424547

اجرای روف گاردن

اجرای روف گاردن یا باغ بام

اجرا به انگلیسی performance در لغت به معنای انجام دادن و عمل کردن به کاری طبق برنامه قبلی می‌باشد. اجرا معمولا کلمه ای‌است که پس از طراحی می‌آید! بنابراین قبل از هر اجرایی باید یک طراحی و به اصطلاح یک مغز متفکر پشت فعالیت‌ها قرار داشته باشد. (اجرا و انجام روف گاردن نیز همینطور است)

اجرای ساختمانها و سازه‌ها پیشینه ای طولانی دارد و قدمت آن به هزاران سال پیش باز می‌گردد. اهرام مصر،  تخت جمشید و دیوار چین را می‌توان چند نمونه از بزرگ ترین و با شکوه ترین پروژه‌هایی دانست که در طول تاریخ اجرا شده اند! و هنوز پس از گذشت سالیان دراز ابهاماتی در مورد نحوه و چگونگی اجرای این سازه‌های عظیم وجود دارد. دست نوشته‌های قدیمی نشان می‌دهند این پروژه‌ها پس از طراحی، بدست افرادی جهت اجرا سپرده شده اند. در دنیای امروزی نیز شاهد این موضوع هستیم! بنابراین هر پروژه پس از طراحی نیاز به اجرا دارد و روف گاردن هم یکی از این پروژه هاست.

توجه

وقتی مرحله اجرای یک روف گاردن فرا می‌رسد، این بدان معناست که مراحل طراحی، دیزاین روف گاردن و تحلیل سازه تمام شده! و نقشه‌ها و پلن‌های آن آماده هستند. لذا هنگام اجرای روف گاردن باید توجه داشت که تحلیل گران بار مربوط به روف گاردن را در پروژه لحاظ کرده اند یا خیر! با در اختیار داشتن این نقشه مسیر اجرای روف گاردن مشخص شده و یک دید کلی به مجری روف گاردن می‌دهد. این نقشه‌ها دارای چند فاز مختلف هستند و اطلاعات بسیار زیادی در آنها قرار گرفته اند. اطلاعاتی درباره اندازه و وزن متریال‌ها، نوع متریال و مشخصات آن.

فاز اولیه

در فاز اولیه اجرای روف گاردن که حساسیت بسیار بالایی دارد، فعالیت‌ها و اعمال مربوط به زیر‌سازی و پایه روف گاردن انجام می‌شود. در ابتدا یک شیب‌متناسب با سقف‌ساختمان در‌نظر گرفته می‌شود. این شیب باعث هدایت آب‌های اضافی به سمت خروجی و در برخی ساختمانها به سمت تانکر ذخیره سازی هدایت می‌شود. این شیب با استفاده از سیستم تراز‌گیری و در نوع ساده به کمک چند ریسمان انجام می‌گیرد. اجرا کننده موظف است شیب را طوری تنظیم‌کند که تجمع آب صورت نگیرد! چون در صورت تجمع باعث نشت، نم‌زدگی و در نهایت باعث خسارت‌دیدن ساختمان می‌شود.

ابزارهای زیادی برای اندازه گیری شیب وجود دارند که در صورت لزوم و جهت اطمینان بیشتر می‌توان از آنها بهره برد. ترازها انواع مختلفی دارند از جمله : ترازهای دستی، لیزری، دیجیتال و ترازهای بصورت شلنگ.

همچنین بهتر‌هست برای زیر سازی از پوکه‌ها و موادی بهره برد که کمترین بار را به ساختمان تحمیل می‌کنند.

شیب بندی پشت بام
در آوردن شیب پشت بام
درز گیری پشت بام
درز گیری پشت بام جهت جلوگیری از نم زدگی
فاز ثانویه

پس از اینکه از شیب ساختمان اطمینان حاصل نمودید باید از عایق کاری و درزگیری سقف اطمینان حاصل کنید. دقت داشته باشید که همه این فعالیت ها برای سلامت روف گاردن تاثیر گذار هستند و این عمل باعث می‌شود آب به سقف نفوذ نکند. برای عایق کاری معمولا از ایزوگام، قیر، مواد سیمانی و مواد پلی پروپیلن بهره می‌برند. عایق کاری به همراه شیب مناسب می‌تواند سقف شما را از گزند بارش ها حفظ کند. برای اجرای هر پروژه ای به بستری نیاز‌هست تا از آن برای لوله کشی‌ها و اتصالات برقی استفاده شود. در پروژه‌های سقف‌های کاذب معمولا این فضاها را زیر سقف ایجاد می‌کنند. در این پروژه‌ها معمولا چند نبشی سبک و آلومینیومی و بصورت شبکه را با سیم از سقف آویزان کرده و این سیم‌ها فشار ناشی از وزن این لایه را مهار می‌کند. سپس با استفاده از لایه های سبک وزن که روی شبکه قرار می‌گیرند اقدام به تکمیل سقف کاذب و پوشاندن آن می‌کنند.

تصویر شبکه بندی چوبی در اجرای روف گاردن
تصویری از اجرای روف گاردن-مرحله شبکه بندی کف

 در پروژه های اجرای روف گاردن نیز به یک بستر جهت برق کشی، هدایت لوله‌های آب و گاز و … نیاز است! در کشور های اروپایی به جهت سبک سازی بیشتر و بهینه سازی معمولا از چوب استفاده می‌شود! و در زیر آن از پایه‌های پلاستیکی مقاوم و سبک استفاده می‌شود. در ایران معمولا این فضا‌ها را با استفاده از قوطی های متصل و شبکه ای اجرا می‌کنند.

در پروژه های روف گاردن ولی ضخامت و استحکام این شبکه بندی بسیار بیشتر از سقف کاذب هست. دلیل آن هم وزن بالای روف گاردن می‌باشد و اگر این لایه محکم نباشد ممکن‌است باغچه نشست کرده و آسیب‌هایی جدی به روف گاردن و گیاهان وارد کند. این قوطی‌ها معمولا توسط پایه‌های نگه دارنده، حفظ می‌شوند.

چند نکته در اجرای روف گاردن و دیزاین روف گاردن

به جهت داشتن چنین فضای سبزی در کنار دیواره‌های بام نیز باید از این قوطی‌ها استفاده کرد! و آنها را با استفاده از جوشکاری به قوطی‌های قرار گرفته در کف شبکه کرد.

از جمله تاسیساتی که باید از داخل این شبکه‌ها عبور کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

*شلنگ‌های مه پاش و آبیاری قطره ای گیاهان، که توسط سیستم هوشمند مدیریت می‌شوند.

*لوله های برق جهت سیستم نورپردازی و سیستم‌های هوشمند.

*عبور لوله های گاز جهت تامین گاز مورد استفاده در سیستمهای گرمایشی احتمالی و همچنین آتشدانها.

پس عبور تاسیسات، باید روی شبکه قوطی‌ها، یک ورق آهنی قرار گرفته و جوش داده شود. ضخامت این ورق بسته به وزن روف گاردن تعیین می‌شود و معمولا روی این ورقها سوراخ سوراخ هست. نام دیگر این نوع ورق‌ها، ورق پانچ می‌باشد. این سوراخها آبهای اضافی را به سمت پایین نفوذ داده و به مسیر مناسب هدایت می‌کنند. پس از قرار گیری این لایه و تکمیل آهنکشی‌ها، مراحل مربوط به اجرای روف گاردن (لایه‌ها) شروع می‌شوند.

متن سربرگ خود را وارد کنید

1-لایه عایق حرارت.

2-عایق ضد نفوذ ریشه.

3-لایه زهکشی.

4-لایه محافظ.

5-لایه فیلتر خاک.

6-بستر کشت شامل خاک و کودهای مخصوص.

7-مرحله کاشت و آبیاری.

یکی دیگر از متریال‌هایی که در ایران کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد جدا کننده خاک نام دارد.

این محصول زمانی استفاده می‌شود که قرارهست یک قسمت از روف گاردن با نوع خاصی از گیاهان پوشیده شود! و دقیقا در کنار این قسمت، نوعی دیگر از گیاهان مورد استفاده قرار بگیرند. این لایه بین این دو قسمت قرار گرفته و در واقع این قسمتها را از یکدیگر متمایز می‌کند.

هر کدام از این لایه‌ها دارای حساسیت خاصی هستند و کامل اجرا نشدن هر یک از آنها، باعث آسیب رسیدن به روف گاردن و ساختمان می‌شود. توضیحات کامل در مورد لایه‌های روف گاردن و مراحل انجام آن را می‌توانید در بخش مطالب پیدا کنید.

 اجرای روف گاردن توسط شرکت هگزا روف

*شرکت هگزا روف یا به اختصار HRG در هر کدام از این لایه‌ها و مراحل بهترین متریال تولید شده توسط شرکت زینکو آلمان را استفاده می‌کند لذا نگرانی از بابت کیفیت متریال‌ها وجود ندارد!

*اجرا کنندگان روف گاردن شرکت HRG جزو با تجربه ترین‌ها در کار خود هستند و اجرای پروژه‌هایی مطرح را در کارنامه خود دارند!

*این شرکت بهترین مشاوران و طراحان را در اختیار شما قرار می‌دهد!

آنچه در ذهن دارید روی پشت بام اجرا کنید!

برخی اجرا کنندگان روف گاردن برای صرفه جویی در هزینه‌ها متریال‌هایی استفاده می‌کنند که کیفیت مناسب ندارند! لذا پس از گذشت چند ماه یا کمتر ممکن‌است سقف ساختمان نم کشیده و نشت کند و آسیب‌های جبران ناپذیری به ساختمان وارد شود. بنابراین اهمیت دادن به کیفیت متریال‌ها ارتباطی مستقیم با طول عمر روف گاردن شما خواهد داشت. ممکن است بعد‌ها دیزاین روف گاردن را نیز تحت تاثیر قرار دهد و آن را بهم بزند! اجرای نادرست میتواند زیان‌های زیادی را بر دوش کارفرما بگذارد!

مواظب باشید

انجام زیر سازی و عایق کاری روف گاردن ها نیز یکی از موارد بسیار پر اهمیت در اجرای روف گاردن هست. اگر قسمتی از این لایه عایق نشود، آب‌های وارد شده روی سطح بام در یک جا جمع می‌شوند! و چون زیر روف گاردن قابلیت تبخیر بسیار اندک است، این آب‌ها به مدت طولانی روی سقف مانده! و در نهایت باعث پوسیدگی، خسارت و رطوبت زدن می‌شود!

و حتی ممکن‌است برای تعمیر مجبور شوید همه روف گاردن و حتی دیزاین روف گاردن را تخریب کنید. لذا به هیچ عنوان اجرای روف گاردن را به دست افراد ناشی و کم تجربه نسپارید.

یکی دیگر از فاکتور‌های مهم در اجرای روف گاردن انتخاب گیاهان است. این گیاهان و درختچه‌ها باید بر اساس شرایط منطقه و آب و هوایی انتخاب شوند. کاشتن گل و گیاهان نا مناسب منجر به خشک شدن و نابودی آنها می‌شود. در مناطق گرم بهترهست از گیاهان مقاوم! و مناطقی که در آن بارش باران زیاد است بهتر‌است از گیاهان مخصوص همان منطقه استفاده کرد.

 

 

 

مزایای اجرای روف گاردن

یک طراح خوب، انجام روف گاردن خوب و استفاده از یک اجرا کننده خوب! می‌تواند باعث تسریع در زمان فروش ساختمان شما بشود.

سرعت دسترسی به امکانات روف گاردن بیشتر، و در نتیجه رفاه بیشتر است.

باعث افزایش قابل توجه ارزش و قیمت ساختمان خواهد شد.

پیروز و سر بلند باشید

می خواهید بیشتر بدانید؟

هر سوالی در زمینه روف گاردن، برآورد هزینه یا مدیریت گیاهان دارید از ما بپرسید

تماس با ما