Touch To CALL
HEXA ROOF GARDEN
+982128424547

روش های آبیاری روف گاردن و چگونگی آن


admin
17 آبان 1400
12 بازدید

امروزه گیاهان و درختان نقش بسیار مهمی را در زندگی انسان ها ایفا می کنند. تامین اکسیژن کره ی زمین و پاکیزه کردن هوا دوتا از بزرگترین دلایل پر اهمیت بودن گیاهان روی زمین هستند. همانگونه که انسان برای ادامه حیات به گیاهان نیاز دارد، گیاهان نیز به مراقبت نیاز دارند. در قرون جدید با افزایش مصرف سوخت های فسیلی، افزایش چشمگیر جمعیت و به دنبال آن استفاده بیشتر از مواد غذایی برگرفته شده از گیاهان، نیاز به مراقبت و پرورش گیاهان بیشتر حس شده و یکی از چیز هاییست که انسان باید به دنبال آن باشد. بخش بسیار مهمی از غذای انسان ها توسط گیاهان تامین می شود. گندم، برنج، ذرت و غیره.

همچنین بخش بسیار گسترده ای از غذای حیوانات از طریق گیاهان تامین می شود و زندگی به آن گره خورده است. از طرفی اگر به این امر توجه نشود ضربه های جبران ناپذیری به اکوسیستم وارد شده و جهان را درگیر تغییرات مخربی خواهد کرد. بنابراین اهمیت دادن به گیاهان در عصر حاضر وظیفه انسان هاست و ادامه حیات را تضمین می کند. از طرفی افزایش کارخانه ها و پسماند های و فاضلاب های حاصل از آن ها آسیب های جدی را به محیط زیست وارد کرده و اگر اقدامی صورت نگیرد آتش آن دامن نسل های بعدی و فرزندان ما را خواهد گرفت. برای لحظه ای تصور کنید به شما بگویند اکسیژن زمین در حال تمام شدن است و باید آن را خریداری کنید!

چه خواهید کرد؟ پس تا زمانی که رایگان است قدر آن را بدانید و برای حفظ آن تلاش کنید! تا جایی که میتوانید درخت بکارید و زمین را سبز کنید!

از گذشته های دور تا کنون کاشت درخت بسیار مرسوم بوده و حتی در آثار باستانی به جای مانده از دوران هخامنشی می توان سنگ های حکاکی شده با شکل درخت را مشهده کرد.یکی از این درخت ها درخت سرو است زیرا چهره ای همیشه سبز داشته و مورد علاقه هخامنشیان بوده است. یکی از رسوم جالب ایرانیان باستان این بوده است که به هنگام تولد فرزندشان وظیفه داشتند یک درخت هم بکارند. تخت جمشید یکی از قدیمی ترین اماکن تاریخی ایرانیان است که زیبایی های آن که توسط کاشت درختان ایجاد شده بوده است همواره مورد توجه همگان بوده است و از کشور های مختلف برای دیدن آن می آمدند. یکی از شگفت آور ترین چیز هاییکه در تخت جمشید می توان دید سیستم های آبیاری، و سیستم های دفع سیلاب است. اینکه چنین سیستم پیشرفته ای توسط چه کسی ایده پردازی شده و در آن دوران آن را چه کسی طراحی کرده هنوز یک سوال بزرگ است. این سیستم طوری طراحی شده که به هنگام بارش های شدید و وقوع سیلاب تمام آب ها توسط نهر ها، به مسیری هدفمند هدایت شده، فشار آن کم شده و سپس از زیر تخت جمشید عبور می کنند و آسیبی به تخت جمشید نمی زنند. این امر نشان دهنده این است که فرآیند مدیریت آب و ّاران ها از قدیم یکی از مباحث مهم در معماری بوده و به آن توجه ویژه ای می شده است. همچنین در گذشته به دلیل اینکه کمبود آب وجود نداشته و بسیار کمتر بوده، لذا سفره های زیر زمینی همواره مملو از آب بوده، بنابراین در درخت کاری و آبیاری ها از سیستم آبیاری به روش سنتی استفاده می شده. به این طریق که جوب ها و نهر هایی به موازات باهم حفر کرده و آب را به درون این جوب ها هدایت می کردند تا زمین را مرطوب کنند و آن را برای رشد گیاهان آماده کنند.

 

با توجه به اینکه در سال های گذشته در کشورمان خشک سالی های متعدد اتفاق افتاد و بارش ها کمتر اتفاق افتادند و همچنین با توجه به اینکه این بارش ها موجب توزیع مناسب آب به مزارع نمی شود بنابراین کمبود یک سیستم جدید برای آبیاری بیشتر از قبل احساس می شد. بنابراین روش های آبیاری جدید مانند آبیاری قطره‌ای مطرح شدند. در این روش ها آب بصورت مدیریت شده از طریق لوله های پلاستیکی گیاهان را آبیاری کرده و قابلیت قطع و وصل آن بسیار آسان تر از روش های سنتی است و همچنین مدیریت و جلو گیری از هدر رفتن آب بسیار آسان تر است. با توجه به رشد جمعیت ایران در سال های اخیر، تقاضا برای مواد غذایی حاصل از گیاهان رشد چشمگیری داشته است. این امر باعث افزایش تولیدات کشاورزان و به دنبال آن افزایش استفاده آن ها از آب شده است. در روش های سنتی روش کار به این صورت بود که برای افزایش تولیدات، کشاورز می بایست سطح بیشتری را آبیاری می کرد تا محصول بیشتری تولید کند. در روش آبیاری قطره ای اما رویکرد متفاوت است.

یکی از بهترین موادی که در جهت ذخیره سازی آب و جلوگیری از آبیاری های پیاپی در زمین های کشاورزی و روف گاردن ها میتوان استفاده کرد، پیت ماس می باشد.

در این روش سعی بر آن است که با مقدار آب کمتر، و مقدار سطح کمتر، محصول بیشتری را برداشت کرد. آبیاری قطره ای را می توان برای هر آب و هوایی اعم از خشک، نیمه خشک، مرطوب و نیمه مرطوب به کار گرفت. هم اکنون سطح قابل توجهی از مزارع در کشورمان هنوز از آبیاری سنتی استفاده می کنند. این امر در خشک سالی ها به مزرعه داران ضرر هایی را وارد می کند و همزمان باعث به هدر رفتن آب ها نیز می شود. امیدواریم در آینده ای نزدیک کشاورزان بیشتر از سیستم های آبیاری قطره ای استفاده کرده و عملکرد گیاهان، تولید و در نهایت هدر رفتن آب را جلوگیری نموده و آن را بهبود بخشند.

آبیاری هوشمند

امروزه با پیشرفت های چشمگیری که انسان انجام داده، همه چیز به سمت هوشمند شدن پیش می رود. موبایل ها و کامپیوتر و سیستم های هوشمند از نمونه این لبزار هایی هستند که روزانه با آن ها سر و کار داریم. از قدیمی ترین سیستم هایی که انسان در جهت هوشمند سازی انجام داده است، سیستم قطع و وصل کن یخچال و بخاری ها با استفاده از ترموستات است. این وسیله یکی از ساخته های دست بشر است که به هنگام داغ شدن و سرد شدن، وقتی به درجه خاصی برسد، خم و یا راست می شود و جریان برق را قطع و یا وصل می کند.

رفته رفته با استفاده از تجهیزات الکترونیکی و برنامه ریزی شده، سیستم ها هوشمند تر شده اند و در جهت ساده تر کردن زندگی و فعالیت های انسان به کار گرفته شده اند. یکی دیگر از تکنولوژی های هوشمند که به تازگی پا به دنیای بیرونی گذاشته سیستم آبیاری هوشمند می باشد. این سیستم قابلیت تنظیم شدن دارد و بسته به نیاز، افراد می توانند آن را برای خود تنظیم بکنند. از جمله قابلیت هایی که این سیستم پشتیبانی می کند، تعیین مدت زمان آبیاری است و دستگاه سر ساعت می تواند جریان آب را قطع یا وصل بکند.

یکی دیگر از قابلیت هایی که این دستگاه دارد این است که از هر جای دنیا به وسیله اینترنت قابل کنترل است و با استفاده از یک گوشی تلفن همراه می توان برنامه آن را عوض کرد و آن را کنترل کرد. یعنی از این پس لازم نیست کشاورزان و باغبان ها جهت آبیاری و هدایت آب، شخصا رفته و کار سخت باغبانی و آبیاری را انجام دهند. آن ها کافیست باغ و یا زمین خود را مجهز به سیستم های هوشمند آبیاری کنند و به کار های مهم خود برسند.

آبیاری روف گاردن

روف گاردن ها با توجه به ساختاری که دارند، معمولا و در اکثر موارد در طراحی آن ها از گیاهان و درختچه های مختلف استفاده می گردد. لذا برای حفظ طراوت و شادابی آن ها باید آبیاری آن ها به صورت منظم صورت گیرد. یکی از امکاناتی که در اکثر روف گاردن های حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد سیستم آبیاری هوشمند است. در این آبیاری ابتدا لوله های مخصوص آبیاری، از زیر سطح کشت و در برخی موارد از روی سطح کشت گیاهان عبور کرده و توسط این سیستم مدیریت می شوند. در برخی دیگر از روف گاردن ها نیز به جهت اینکه در هزینه ها صرفه جویی شود، از سیستم آبیاری هوشمند استفاده نمی شود و ترجیح می دهند بصورت دستی گیاهان را آبیاری کنند.

این روش ها یک سری معایب و یک سری مزایا دارد. آبیاری هوشمند از طرفی موجب راحتی عمل آبیاری و تسهیل آن شده و در مصرف آب صرفه جویی می شود. از طرفی برای راه اندازی آن باید هزینه های اولیه بیشتری پرداخت کرد. آبیاری دستی سخت تر بوده، اما هزینه خاصی را شامل نمی شود. مگر اینکه باغچه دارای گیاهانی باشد، که احتیاج به مراقبت های خاص و گیاه پزشک دارند. در هر صورت آبیاری هوشمند از نظر کاربری بسیار بهتر از روش های دستی است چرا که از راه دور هم قابل کنترل است و می توان آبیاری را به عهده سیستم گذاشت و به مسافرت رفت!

در آبیاری ها دستی اگر مدتی به مسافرت بروید و یا مشکلی برایتان بوجود بیاید که نتوانید گیاهان را آبیاری کنید، گیاهانتان به مرور خشک می شوند. در روف گاردن های مجهز به این سیستم، قابلیت تنظیم شدن وجود دارد و معمولا از طریق صفحات لمسی و گوشی تلفن همراه کنترل می شوند. این سیستم وقتی رطوبت یا سطح آب به مقدار خاصی برسد، جریان برق را قطع کرده و مانع از بروز مشکل می شود.

در روف گاردن هایی که در آن ها از گیاهان خاص استفاده می شود، باید دقت داشت که دوره آبیاری آن گیاه چقدر است. مثلا بعضی گیاهان باید هر 10 روز آبیاری شوند و برخی دیگر هر 5 روز، که باید در زمان خرید گیاه، با فروشندگان مشورت کنید و این اطلاعات را بگیرید. در برخی از سیستم های آبیاری از مه پاش جهت حفظ طراوت و شادابی گیاهان استفاده می شود. در برخی هم بصورت لوله هایی عبور داده شده و از سطح رویی خاک و یا از داخل خاک آبیاری می شوند.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می خواهید بیشتر بدانید؟

هر سوالی در زمینه روف گاردن، برآورد هزینه یا مدیریت گیاهان دارید از ما بپرسید

تماس با ما