Touch To CALL
HEXA ROOF GARDEN
+982128424547

طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن-مقدمه

امروزه بحث طراحی و دیزاین روف گاردن به یکی از بحث های داغ در ایران بدل شده است. و شرکت های زیادی جهت طراحی روف گاردن شروع به فعالیت نموده اند. امروزه با استفاده از تکنیک های مدل سازی روف گاردن با نرم افزار، طراحی ها به امری آسانتر تبدیل شده است! در سال های نه چندان دور ساختن روف گاردن یک امر تجملاتی محسوب می شد! فقط مختص ثروت‌مندان بود! و فقط بالای برج های بزرگ و هتل های معروف و تالار های لاکچری می شد روف گاردن ها را دید. اما در عصر حاضر طراحی و مدل سازی روف گاردن تبدیل به یک امر زیست محیطی و تفریحی شده است! و در حال گسترش، حتی در پایین شهر های تهران و شهر های اطراف می باشد.

تاریخچه روف گاردن

تصویری در ارتباط با پیشینه روف گاردن در اثار هنری

تاریخچه مختصر طراحی

اولین طراحی های بشر به سال های خیلی دور و به دوران باستان باز می گردد. انسان های نخستین، اولین طرح های تاریخ را درون غار ها کشیده اند. این طراحی ها در دوران کهن به دست افراد خاصی انجام می شده که در این کار چیره دست تر بودند! و به این کار علاقه مند بوده اند. یکی از حدسیات دانشمندان این است که این طرح ها به دلیل اعتقادات بسیار قدیمی روی غار ها نقش بسته است. هدف آن ها دفع بلایای طبیعی و غلبه به قدرت طبیعت بوده است. از اولین ابزار های طراحی بشر می توان به ذغال های پس مانده از آتش اشاره کرد.

هم اکنون در شهر لرستان نقش هایی در یک غار یافت شده که باستان شناسان قدمت آن ها را بیشتر از هشت هزار سال می دانند. پس از گذشت قرن ها در اروپای امروزی این امر تبدیل به یک هنر، و حتی تبدیل به شغلی جهت کسب درآمد درامد شد. نقاش ها اولین کسانی بودند که از طراحی چهره پادشاهان روی سنگ ها و سطوح کسب درآمد می کردند. در این دوران تفاوتی میان نقاش و طراح وجود نداشت! و مردم هر دو را به یک چشم نگاه می کردند. با زیاد شدن زمینه های شغلی طی سالیان دراز، طراحی نیز شاخه شاخه شده و  رفته رفته هنر نگارگری یا نقاشی از طراحی متمایز شد.

تاریخچه مختصر طراحی باغ بام ها

هنوز به طور دقیق مشخص نشده است که ایده اصلی چنین طرحی تحت عنوان طراحی، مدل سازی و دیزاین روف گاردن به وسیله چه شخص یا اشخاصی بوده و متعلق به چه زمانی است. این احتمال می رود که این ایده از باغ بام هایی که در بابل در دوران باستان بوده، سرچشمه گرفته باشد. همانطور که می دانید باغ بام های معلق بابل یکی از عجایب هفت گانه است. این باغ بام ها در واقع معلق نبوده و روی بام چند ساختمان قرار گرفته بوده است. در حال حاضر سیستم های تولید شده برای طراحی روف گاردن یا باغ بام به نسبت مدرن هستند و به صورت پیش ساخته استفاده می شوند.

این نوع باغ بام ها از حدود 60 سال قبل در شهر های اروپایی به خصوص شهر آلمان توسعه پیدا کرد! و به سرعت در حال گسترش است. این نوع روف گاردن های مدرن در ابتدا در کشور ایسلند رواج یافته اند. این کشور که شمالی ترین کشور اروپاست، به دلیل کافی نبودن مواد اولیه و مصالح به طراحی روف گاردن ها روی آوردند تا عایقی باشد جهت جلوگیری از اتلاف انرژی! و گرم نگه داشتن ساختمان و در واقع تبدیل به الگویی شد برای دیگر کشور ها و ایده برداری از آن.

 طراحی و دیزاین روف گاردن در ایران

تقریبا حدود 10 سال و یا بیشتر هست که سختن روف گاردن ها در ایران مرسوم شده اند. پس به طبع شغلی نو ظهور و فعالیتی نوپا به حساب می آید. پیاده سازی روف گاردن ها در دنیای امروزی وابستگی های زیادی به بخش طراحی روف گاردن دارد. طراح تعیین می کند که یک باغ بام بهتر است چگونه، کجا و با چه دیزاینی اجرا بشود. طراح، ایده های کارفرما به علاوه شرایط ساختمان و فاکتور های اساسی دیگر را در نظر گرفته و در نهایت پروژه را به دست اجرا کنندگان می سپارد. طراحی روف گاردن می تواند به دست طراحان داخل کشور و یا به دست طراحان خارجی انجام بشود.

طراحی روف گاردن همچنین می تواند با متریال های خارجی و یا با متریال های داخلی انجام شود. در حال حاضر تعداد پروژه های روف گاردن فعال در کشور ایران خیلی چشمگیر نیست! و در حال گسترش است و زمان مناسبی است برای کسانی که می خواهند طراحی روف گاردن کار بکنند. همانطور که می دانید در هر زمینه شغلی، برد با کسی است که در آن شغل قدیمی تر بوده! و هوشمندانه تر عمل کرده است. شاید در صورت توسعه روف گاردن ها در کشور، این حرفه بعنوان یک رشته تحصیلی در آمده و زمینه ای شود برای توسعه آن.

به هر حال در ایران به علت داشتن آب و هوای خشک و با توجه به خشکسالی ها، باید بیشتر به موضوع روف گاردن ها و با چشم اندازی بلندمدت نگریست. همچنین با ساختن روف گاردن ها می توان به بهبود اکوسیستم و آلودگی شهر هایی مانند تهران کمک نمود و به آن امیدوار بود.

نکاتی در رابطه با طراحی روف گاردن

با توجه به شرایط ساختمان، محل احداث آن و آب و هوای آن منطقه، طراحی مناسب آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در ادامه به چند نکته در رابطه با طراحی روف گاردن میپردازیم!

1-شیب

شیب کف روف گاردن بایدبین 5 تا 20 درجه باشد در غیر اینصورت ممکن است رانش خاک اتفاق بی افتد. این مهم در خصوص باغ بام های با سیستم طراحی متمرکز باید حتما مد نظر قرار گرفته شود. همچنین اگر شیب بندی درست انجام نشود نمیتوان مدل سازی روف گاردن را بدرستی انجام داد.

2-تابش نور

در طراحی روف گاردن باید نوری که به ساختمان می تابد را با دقت بررسی کرد. برخی ساختمان ها بین دیگر ساختمان ها قرار دارند لذا ممکن است نور کافی به برخی قسمت های ساختمان نرسد! پس آن قسمت رشد طبیعی کمتری خواهد داشت و نباید هر درخت و گیاهی را در آن قسمت قرار داد.

3-بارش باران

اگر در یک منطقه ای هستید که در آن بارش زیادی اتفاق می افتد باید از لایه زهکشی قوی تر و با حجم ذخیره سازی بیشتری برای ساختن روف گاردن استفاده کنید. از فواید آن می توان به کاهش شدت سیلاب ها و همچنین جلوگیری از هدر رفتن آب اشاره کرد.

طراحی و دیزاین روف گاردن در شرکت هگزا روف
پروژه شرکت FMA

                                پروژه انجام شده توسط شرکت FMA

شرکت هگزا روف گاردن یا به اختصار HRG مجری و اجرا کننده انواع روف گاردن های بزرگ و لوکس! با استفاده از محصولات وارداتی از کشور آلمان یکی از پیشرو ها در زمینه ساختن روف گاردن می باشد. شرکت HRG در پروژه های خود از طراحان به نام در لندن و انگلستان استفاده می کند! و همین امر باعث متفاوت بودن این پروژه ها با دیگر پروژه های اجرا شده توسط دیگر طراحان روف گاردن شده است. همچنین این شرکت خدماتی همچون نگهداری و بازدید های دوره ای توسط گیاه پزشکان کار آزموده را به مشتریان خود ارائه می دهد.

شرکت HRG به تازگی در طی قراردادی افتخار همکاری با خانم فرشید موسوی را بدست آورده است. خانم فرشید موسوی ساکن لندن و موسس شرکت FMA  و استاد دانشکده معماری دانشگاه هاروارد آمریکا! و عضو هیئت علمی دانشگاه معماری لندن می باشد. همچنین پروژه های معروفی را در این شهر اجرا کرده و توانسته جوایز و افتخارات زیادی را کسب کند. پروژه هایی مثل فروشگاه های زنجیره ای ویکتوریا بکهام و موزه هنر های معاصر در کلیولند.

همکاری با شرکت پارس فلور
نمونه ای از گل های آنتوریوم

                         نمونه ای از گل های آنتوریوم در شرکت پارس فلور

شرکت HRG به واسطه همکاری خود با شرکت پارس فلور که وارد کننده گل های رز باغچه ای کمیاب و شاخه بریده آنتوریوم از آلمان می باشد، می تواند نیاز کارفرمایان را نسبت به گل های زینتی کمیاب و دیزاین روف گاردن برآورده کند. شرکت پارس فلور همچنین تولید کننده برتر سال های 94 و 95 کشور شده! و در حال حاضر با حدود 90 هزار متر سطح زیر کشت، بزرگ ترین پرورش دهنده گل و گیاه در خاورمیانه می باشد.

مزیت های شرکت هگزا روف گاردن یا HRG

مشتریان و کارفرمایان محترم می توانند با مشاهده پروژه های روف گاردن طراحی شده در کشور آلمان! و انگلستان که توسط شرکت HRG به آن ها ارائه می شود، از میان آن ها به دلخواه اتتخاب کنند. این شرکت می تواند آن پروژه را با همان کیفیت، متریال و طراح برای کارفرما جهت ساختن روف گاردن اجرا کند.

این شرکت به واسطه روابط خود در سطح بین الملل توانسته اعتبار زیادی در کشور های اروپایی کسب کند! لذا در طراحی روف گاردن از همکاری با معماران خارجی استفاده می کند! تا کیفیت و رنگ شهر های اروپایی را به تهران بیاورد.

همچنین شما می توانید از طرح هایی بدون مشابه استفاده کنید.

می خواهید بیشتر بدانید؟

هر سوالی در زمینه روف گاردن، برآورد هزینه یا مدیریت گیاهان دارید از ما بپرسید

تماس با ما